Android ile yönetilen Arduino; oyuncak araba

IMAG3595Elektronikte tabiri caizse artık popi bir kart olan arduino ile ilk çalışmamız gayet başarılı ve verimli geçti.
Android kullanarak geliştirdiğimiz bluetooth ile yönetilebilen araba, elektronik ve yazılımı birleştirdiğimiz basit ama güzel bir proje oldu. Ayrıca ekip olarak bir şeyler çıkartmak da bir o kadar zevkliydi.

IMAG3600Malzemeler sağdaki resimde görülebilir. İlk olarak bir adet motorlu oyuncak araba, diğerleri ise arduino uno R3, Arduino Bluetooth shield, Motor Shield, güç için 9v pil, arduino yu programlayabilmek için bir ara kablo, ihtiyaç durumda kabloları lehimleyebilmek için bir lehim makinesi, iki tane far için led.

Bu elemanların arasındaki elektronik bağlantıları şematik yolla çizmek yerine daha görsel bir şekilde çizmeyi tercih ettik, aşağıdaki resimde bağlantıları görebilirsiniz.

IMAG3612 Genel olarak projemizdeki arabanın bluetooth ile çalışmasının mantığı şu şekildedir; Android kısmında yazdığmız uygulama arduino ya bluetooth ile char türünde veri gönderir. Arduino ise bu veriyi bluetooth shield aracılığı ile karşılayarak gelen veriye göre işlem yapar.

Projenin android ve arduino kısmı için yazmış olduğum tüm kodlara buradan[BtManagerCar] erişebilirsiniz.

Yararlandığım kaynaklar;

Android in bluetooth kütüphanesinin kullanımı için kendi sitesinde bulunan açıklama gayet iyi;
http://developer.android.com/guide/topics/connectivity/bluetooth.html

Arduino motor shield için ise yine kendi sitesinde paylaşılan dökümantasyon ve örnek kod baya yararlı ;
http://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoMotorShieldR3

Aşağıda da arabaya ait bir videoyu bulabilirsiniz.

7 thoughts on “Android ile yönetilen Arduino; oyuncak araba

 1. Adnan UZBALTACI

  Merhabalar güzel olmuş ellerinize sağlık. Ben de aynı projeyi yapıyorum ancak upload ettiğiniz dosya içerisindeki app dosyası ve arduino tamam ancak diğerleri tam olarak ne işe yarıyor onu açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  1. unicod3 Post author

   Merhaba,
   Diger dosyalar gradle dosyalaridir. Gradle projenin barindirdigi kutuphane dosyalarini ve projeyi birbirine baglayarak kolayca insa etmenizi saglar. Daha detayli bilgi icin google da gradle ile ilgili bir cok dokuman bulabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

   Reply
 2. Emirhan

  Merhaba,
  Bende aynı projeyi yapıyorum fakat güç yetersiz kalıyor. Önerebileceğiniz bir marka pil ya da başaka bir güç kaynağı varmıdır.

  Reply
  1. unicod3 Post author

   Selam,
   Açıkcası o problemi biz de çözemedik. Proje hobi amaçlı olduğundan elektrik ile çalıştırmıştık. Bu yüzden maalesef önerebileceğim bir güç kaynağı yok.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.